Contact Twitter Facebook Pinterest Google+ YouTube
Susisiekite: +370 655 75544 | info@reef.lt

(Viskas, kas parašyta žemiau, yra mano asmeninės žinios, kurios gali kažkiek būti ir netikslios, bei nuomonė, kuri gali nesutikti su Jūsų. Jei turite ką pridurti ar pataisyti, visada prašome komentarų skiltyje)

led apsvietimas juriniame akvariume

Turbūt naujausia jūrinių akvariumų apšvietimo “mada”, prasidėjusi prieš keletą metų ir sparčiai auganti, kai gamintojai pagamino galingesnius, siekiančius 3W diodus. LED diodų  pranašumas yra ilgas tarnavimo laikas (10 metų ir daugiau), žemesnės elektros sąnaudos, diminimo galimybės (galima programiškai sureguliuot saulėtekį, saulėlydį, pasistengus – net debesuotumą), LED apšvietimas nekaitina akvariumo vandens (anaiptol kaip MH), nesi pririštas prie akvariumo išmatavimų – galima LED diodus pritaikyti absoliučiai bet kokio dydžio akvariumui ir t.t.

Nors seni akvariumistai dar gan skeptiškai žiūri į šį apšvietimo metodą, tačiau daugiau pasiskaitę ir/ar pabandę po truputį keičia savo nuomonę. Vieni šneka, kad, atseit, prie LED apšvietimo koralai nepasieks tokių spalvų, kaip kad prie Metalo Halidų ar T5, kiti sako, kad akvariumas atrodo “negyvas” vien tik su LED’ais, treti, kad geriausiu atveju reik naudoti LED kaip TIKTAI “pagalbinį” prie MH ar T5, dar kiti, kad norint pasidaryti gerą LED apšvietimą, kuris prilygtų T5 ar MH, neapsimoka, nes už tą kaina galima keist lemputes ir permokėt už elektros sunaudojimą vos ne 10 metų. Dar skaičiau, kaip kažkas pareiškė, kad prie LED šviestuvo akvariume nebus raibuliavimo (“saulės zuikučių”) ar jokio spindulių judesio :), kas yra visiškas melas, nes greičiausiai tikrai tas žmogus niekad nėra matęs tokio apšvietimo gyvai.

Taip, gamintojai rašo, kad LED diodai turėtų tarnauti net 10 metų, naudojant tiksliai pagal instrukcijas (pvz. teisingas elektros srovės parinkimas, aušinimas, kad neperkaitint diodų ir pan.) ir netgi po tokio ilgo laiko, jų efektyvumas turėtų išlikti net iki 70% ir be jokių problemų juos turėtų būti galima naudoti ir toliau. Aišku, niekas dar nėra naudojęs jų tokį ilgą laiką, todėl sunku pasakyti praktiškai kaip jie veiks po tokio ilgo naudojimo. Bet panaudojus pusę metų jau dabar pasidaro aišku, kad galimybės didžiulės.

Be abejo, akvariumo LED apšvietimas – gana brangus malonumas. Bet kiekvienam reik pasidaryti savo matematiką ir išvadas, ko jam reikia. Taipogi, norint turėti akvariumą, kuris puoštų namus ne tik vidumi, bet ir išore, reikės susimokėti ne ką mažiau pinigų už rimtą “seno tipo” ir patikrintą šviestuvą, ar tai būtų MH, ar T5. Aišku, savadarbis ant trosų pakabintas geležinis remas su halogenais, apkarstytas T5 lempom, kainuos stipriai mažiau nei rimtas firminis šviestuvas. Kaip ir firminis LED šviestuvas kainuos stipriai daugiau nei savadarbis.

Praleidęs ne vieną ir ne kelietą dienų skaitant ir domintis apie LED technologijas bei jau esamus sukurtus ar kuriamus kitų akvariumistų projektus šioje srityje, nusprendžiau kažkuria prasme surizikuoti ir gamintis būtent tokio tipo apšvietimą savo naujame akvariume. Kodėl surizikuoti? O todėl, kad, kaip minėjau ankščiau, keletas patyrusių akvariumistų gan skeptiškai atsiliepinėjo apie tokio tipo apšvietimą. Bet nepabandęs – nesužinosi, juolab, kad esu linkęs į naujoves ir visokias naujas technologijas.

Mano jūrinio akvariumo LED šviestuvo projektavimas, gamyba ir paleidimas sekančiame poste…

Jurinis Akvariumas